Azmenšit písmo Azvětšit písmo
  • Žádné výsledky k zobrazení.

Nejvyšší čas začít trénovat paměť

Nezisková organizace Sue Ryder pomáhá seniorům a jejich blízkým při změnách, které přináší stáří. Dnes se budeme věnovat ztrátě paměti. Naše paměť se s rostoucím věkem zhoršuje a nemá ráda rutinu. Zkuste odemknout váš dům poslepu, vyčistěte si zuby druhou rukou nebo si jednou za půl roku přerovnejte skřínky v kuchyni.

Z nedávného průzkumu poradenského portálu Neztratit se ve stáří mezi rodinnými příslušníky pečujícími o seniory vyplynulo, že tématem, o kterém by jednoznačně chtěli vědět víc, je aktivizace seniorů. A jednou z jejích možností je právě i trénování paměti. Trénink paměti by v ideálním případě neměla být jen nudná cvičení, ale dobře strávený společný čas, který s sebou přináší zlepšení paměti a tolik potřebný prožitek pocitu úspěchu, když se nám podaří zapamatovat si něco, v co jsme ani nedoufali.

Co to vlastně paměť je?

Paměť je schopnost našeho mozku přijímat, zpracovávat, uchovávat a znovu vybavovat informace. Z hlediska času rozlišujeme paměť senzorickou (ultrakrátkou), krátkodobou (pracovní) a dlouhodobou. Kapacita naší dlouhodobé paměti je v podstatě neomezená, problém ale bývá naše schopnost danou informaci z paměti tzv. „vylovit“.

Jak si uchovat paměť?

Základem všeho je trénink. Když chcete, co nejdéle chodit, musíte trénovat. Když se chcete co nejdéle spolehnout na svou paměť, je to stejné. Možností, jak trénovat paměť je spousta. Pro lidi trpící demencí prodává pomůcky i přímo Česká alzheimerovská společnost.

Cílem trénování paměti je naučit se zpracovávat informace takovým způsobem, který je paměti vlastní. Například nikdy v minulosti jsme si nepotřebovali pamatovat tolik čísel nebo kombinací písmen a čísel. Telefonní čísla, PINy, SPZ, atd. Naše paměť však není uzpůsobena tomu, aby si dobře pamatovala abstraktní čísla a písmena. S čím ale umí pracovat velmi dobře jsou konkrétní představy, vizualizace, absurdní propojení. A právě toho lze při tréninku paměti využít.

Metoda loci

Metodu zvanou loci známe my lidé již od dob starověkého Říma. Principem metody je, že si představíme místo (často se pracuje s místem, které dobře znáte – váš byt), v ideálním případě zavřeme oči a do domova si promítáme to, co je potřeba si zapamatovat. Pokud si chci uložit do paměti nákup - představím si třeba, že na klice u vchodových dveří visí taška jablek. V botníku za dveřmi budou místo bot narovnány banány. A budu pokračovat dál, ve vchodu do obývacího pokoje zakopnu o chleba… Myslím, že princip je jasný. Nemusí jít ale pouze o nákup, stejně tak mohu pracovat se seznamem úkolů, které mě ten den čekají.

Akrostika pomáhá zapamatovat si věci ve správném pořadí

Mimo metodu loci patří mezi nejvyužívanější metody právě na začátku zmíněná akrostika, která nám pomáhá především v těch případech, kdy si potřebujeme zapamatovat věci ve správném pořadí. Celá situace zapamatování si je o to těžší, pokud nevidíme v pořadí položek žádnou logiku. Typickým příkladem mohou být čeští prezidenti ve správném pořadí nebo třeba pražské mosty. U akrostiky musíme vědět, musíme mít vstupní znalost slov (položek), která pod jednotlivá slova klíčujeme.

Věnujme se činnostem, které paměť využívají

Pokud trénujeme paměť se seniory, nejde nám pouze o to, abychom je naučili využívat různé mnemotechnické pomůcky. Nejdůležitější je, aby se aktivně věnovali činnosti, při které paměť využívají. Skvělé pro trénink mozku jsou i křížovky, sudoku, hádání filmů či přísloví podle obrázků, vymýšlení co nejvíce slov ze zadaných písmen. Zkuste třeba vyluštit křížovku hned na následující straně.

Možností je spousta. Není v našich silách obsáhnout v jednom článku všechny mnemotechniky a všechny nápady, které lze použít. V dnešní době internetu, ale není naštěstí tak složité se k nim dostat. Navíc i v knihovnách je mnoho publikací na téma tréninku paměti.

Hlavní je to nevzdat. Když chcete, co nejdéle chodit, musíte trénovat. Když se chcete co nejdéle spolehnout na svou paměť, je to stejné.

Mgr. et Mgr. Tereza Brunerová psycholožka a právnička, spolupracovnice poradenského portálu Neztratit se ve stáří.

Nikdy v minulosti jsme si nepotřebovali pamatovat tolik čísel nebo kombinací písmen čísel jako dnes.


 

Pro více informací navštivte www.mojelekarna.cz

Široká nabídka produktů, profesionální poradenství, skvělé ceny a osobní odběr do více než 270 lékáren ZDARMA při nákupu nad 399 Kč.

Odběr novinek

Napište nám svůj e-mail a mějte přehled, co je na našem webu nového.