Azmenšit písmo Azvětšit písmo
  • Žádné výsledky k zobrazení.

IBS

Za střevními potížemi se může skrývat syndrom dráždivého tračníku.

Syndrom dráždivého tračníku představuje jednu z nejčastějších příčin návštěv gastroenterologa nebo praktického lékaře. Odhadem jím trpí přibližně 15 % žen a 10 % mužů. Ne všichni nemocní však vyhledají lékařskou pomoc.

Co je příčinou potíží?

Syndrom dráždivého tračníku patří mezi takzvané funkční poruchy trávicího traktu. Vyvolávající příčina není zcela objasněná, uplatňují se zde patrně některé z vlivů jako infekce trávicího traktu, potravinové alergie, nerovnováha bakteriální střevní flóry, hormonální vlivy, dlouhodobý stres apod.

Potíže obvykle začínají již v mládí, přičemž opakovaná vyšetření bývají bez nálezu. Diagnostika je založena na vyloučení organických onemocnění, jako jsou idiopatické střevní záněty (Crohnova nemoc a ulcerózní kolitida), rakovina tlustého střeva či celiakie.

Jak se syndrom dráždivého tračníku projevuje?

Mezi hlavní příznaky patří bolesti břicha, obtížné a nepravidelné vyprazdňování, změny konzistence stolice, zácpa či průjmy, pocity napětí v břiše, nadýmání apod. Podle převládajících symptomů se rozlišují následující formy:

1. Průjmovitá forma má dvě varianty. U první převládá bolestivé, frakcionované vyprazdňování. U druhé bolestivé vyprazdňování s náhlým nucením na stolici. Po vyprázdnění dochází k úlevě.

2. Při zácpovité formě trápí nemocné bolest břicha, nadýmání, plynatost a nutkání na stolici bez úlevy. Pravidlem bývá příměs hlenu ve stolici, která je tuhá a bobkovitá.

3. Smíšenou formu charakterizuje břišní diskomfort, nadýmání a plynatost. Stolice sice bývá denně, ale střídají se průjmy a zácpa.

Lidé se syndromem dráždivého tračníku mohou trpět i chronickou únavou, bolestmi hlavy, svalů a zad, časté bývají také výkyvy nálady, poruchy spánku či depresivní stavy. Syndrom se někdy nazývá „střevní neurózou“.

Léčba syndromu dráždivého tračníku

Základem léčebného přístupu je úprava životního stylu zahrnující cvičení, změnu stravovacích zvyklostí a relaxaci. Přínos může mít dále užívání probiotik a prebiotik. Nezastupitelné místo má také psychoterapie. V jídelníčku je důležité klást důraz na pravidelnost, regulovaný příjem tuků, dostatečný příjem vlákniny a omezení či vyřazení potravin s nadýmavým účinkem nebo těch, které zhoršují potíže. Doporučuje se tepelná úprava s vyloučením smažení a grilování, pravidelný pitný režim s omezením alkoholu, sycených nápojů a nápojů obsahujících kofein.

Opožděná diagnóza

Syndrom dráždivého tračníku může mít zásadní dopad na profesní i soukromý život. Potíže u mnoha nemocných trvají léta a nejsou léčeny. V extrémních případech je chorobě podřízen celý život. Dlouhotrvající střevní potíže zvyšují emocionální stres a úzkost, vedou ke snížení sebedůvěry i sociální izolaci. Návštěva praktického lékaře nebo gastroenterologa je důležitým krokem k vyloučení závažného onemocnění a navržení vhodné léčebného postupu.

Zdroje:

1. Hlavatá K. Syndrom dráždivého tračníku. Geri  a gero 2018;

2. www.cojeibs.cz


 

Pro více informací navštivte www.mojelekarna.cz

Široká nabídka produktů, profesionální poradenství, skvělé ceny a osobní odběr do více než 270 lékáren ZDARMA při nákupu nad 399 Kč.

Odběr novinek

Napište nám svůj e-mail a mějte přehled, co je na našem webu nového.