Azmenšit písmo Azvětšit písmo
  • Žádné výsledky k zobrazení.

Mykóza – jaké jsou možnosti léčby

Mykózy nehtů a kůže

Mykózy pokožky se projevují pálením, svěděním, zarudnutím postiženého místa, kůže je často velmi suchá, objevují se prasklinky. U mykózy nehtů je problém, že velmi poškozený nehet se může uvolnit z nehtového lůžka. Nehet je ztluštělý, žlutý, často se láme a štěpí.

Jak se vyhnout mykóze pokožky a nehtů

  1. Ideálním prostředím pro rozvoj onemocnění je vlhko, proto lidé, kteří mají sklon k pocení, by měli ideálně užívat antiperspiranty (Driclor).
  2. Omezte příjem jednoduchých cukrů a sladkostí.
  3. Na veřejných bazénech, v saunách či wellness centrech v žádném případě nechoďte boso, nepoužívejte cizí ručníky a noste si vlastní.
  4. Preferujte bavlněné oblečení a ponožky, v letních měsících noste otevřenou obuv, ať může pokožka dýchat, je také vhodné prát oblečení na vyšší teplotu.
  5. Je vhodné používat desinfekční přípravky (Demycan forte) do bot, případně vložky s antibakteriální přísadou (příměs stříbra).
  6. Vydezinfikujte koupelnové rohožky.
  7. Nepoužívejte cizí ručníky.

Jaké jsou možnosti léčby

Lokální antimykotika se aplikují na postižené partie obvykle jednou až dvakrát denně, pro správné zvládnutí mykózy je nutné přesáhnout pár centimetrů do zdravé pokožky. Na mokvající projevy jsou vhodné roztoky, na chronické projevy jsou vhodné krémy nebo masti. Z lokálních antimykotik máme možnost použití těchto látek: klotrimazol (Clotrimazol AL spray, Clotrimazol AL krém, Canesten), bifonazol (Canespor krém a roztok), naftidin (Exoderil roztok a krém), flutrimazol (Micetal spray), oxikonazol (Myfungar), terbinafin (Lamisil) a nystatin (Fungicidin Léčiva mast).

Kdy je nutné vyhledat lékaře

Je nutné se připravit na to, že léčba kožní mykózy je během na dlouhou trať. Léčbu je potřeba nasadit co nejdříve a nespoléhat na to, že infekce sama vymizí. Pokud nedojde k vymizení příznaků nebo infekce sama do 4 týdnů nevymizí, je nutné okamžitě vyhledat lékaře. V některých případech je jako prevence recidivy nezbytné použití systémových antimykotik (např. itrakonazol, ketokonazol), která bohužel mají potravinová omezení, a navíc ovlivňují účinek některých běžných léčiv (statiny, benzodiazepinová hypnotika, antidepresiva, některá ATB, antihypertensiva a jiné). Jsou vázána na lékařský předpis.
Kožního lékaře by také měli navštívit děti a těhotné či kojící ženy. Symptomem, který by měl každého upozornit, že samoléčba není vhodná, je i bolest, případně horečka.

Vaginální mykotické infekce

Při porušení rovnováhy mikroflóry v intimních partiích získává převahu kvasinka Candida albicans, která je nejčastějším původcem mykotických infekcí. Naštěstí je však mykóza poměrně dobře léčitelná. Mezi typické symptomy infekce patří svědění, pálení, otok intimních partií, světle bělavý výtok.
Mykóza se častěji objevuje u žen, které dlouhodobě užívají hormonální antikoncepci, kortikosteroidy, širokospektrá antibiotika, případně u žen diabetiček. Rizikovým faktorem je i stres a nezdravý životní styl.

Jak předcházet problémům

  1. Vyvarovat se zvýšené vlhkosti v intimní oblasti, což v praxi znamená, že je lepší preferovat prodyšné bavlněné prádlo a vyvarovat se syntetickým materiálům a těsnému spodnímu prádlu.
  2. Omezit zvýšenou konzumaci cukrů.
  3. Rizikový je i delší pobyt v plavkách, preferovat koupání v přírodní chemicky neupravované vodě (např. chlórem).
  4. Do koupele nepřidávat éterické oleje, které mohou dráždit intimní oblast.

Léčba kvasinkové infekce

V gynekologii se při léčbě vaginálních mykóz používají antimykotika ve formě vaginálních tablet, globulí anebo se aplikují ve formě krému, a to též vaginálně nebo na zevní genitálie. Jak bylo zmíněno již dříve, léčba nekomplikovaných mykóz je poměrně jednoduchá. Po poradě s lékařem nebo lékárníkem můžeme doporučit třídenní léčbu ve formě vaginálních tablet v kombinaci s krémem jako doplňkovou terapií na zevní genitálie. Jedná se nejčastěji o antimykotika s účinnou látkou klotrimazol (Canesten, Canesten Gyn, Clotrimazol AL tbl, Clotrimazol AL vag. tbl., Jenamazol krém), případně ekonazol (Gyno-Pevaryl, Gyno-Pevaryl combipack) nebo oxikonazol (Myfungar crm).

Dále se nabízí používat intimní gely s přídavkem kyseliny mléčné (Lactacyd), hyaluronové (Hydrofemin) případně přírodního antiseptika (Dr. Müller Tea Tree Oil Mycí gel pro intimní hygienu). Kyselina hyaluronová zvlhčuje a chrání sliznici, brání pronikání a růstu kvasinek a urychluje přirozený proces hojení. Kyselina mléčná upravuje pH intimní oblasti, a tím udržuje mikrobiální rovnováhu. Z volně prodejných antiseptik je vhodné zvolit benzydamin (Rosalgin vag.plv.sol.), který má kromě antimykotického a antibakteriálního účinku i účinek částečně znecitlivující.

Pro obnovu přirozené mikroflóry, a tedy účinnější boj s kandidou, je vhodné nasadit i probiotika v lokální (Gynimun vag.cps) nebo celkové formě (Lactobacillus cps). CANDIVAC je kandidový lyzát z nejčastějších původců vaginálních zánětů, které jsou velmi oslabeny. Tento přípravek pomáhá nastartovat imunitu pro boj s patogenem. U chronicky se opakujících mykotických infekcí můžeme zvážit i použití Wobenzymu (sytémová enzymoterapie) jako podpůrného prostředku.

Kdy je nutné navštívit lékaře

Pacientky, které jsou těhotné a kojící, by problém vaginálních mykóz určitě neměly řešit bez porady s lékařem. Pokud se Vaše příznaky nezlepší během tří dnů nebo pokud nezmizí během sedmi dnů, je vhodné poradit se s lékařem. Gynekologa navštivte i v případě, že pociťujete bolest v podbřišku, trápí Vás krvácení, bolest Vám vystřeluje do bederní krajiny, máte zvýšenou teplotu (38 °C a vyšší), zvracíte, případně pouze trpíte nevolností. O správné léčbě mykózy je vždy nutné se poradit se svým lékárníkem, farmaceutickou asistentkou, případně se svým kožním lékařem.


 

Pro více informací navštivte www.mojelekarna.cz

Široká nabídka produktů, profesionální poradenství, skvělé ceny a osobní odběr do více než 270 lékáren ZDARMA při nákupu nad 399 Kč.

Odběr novinek

Napište nám svůj e-mail a mějte přehled, co je na našem webu nového.