Domov není pro seniory vždy bezpečné místo, prospěje pár zásad
Každý den v naší republice více než 500 lidí ve věku nad 65 let utrpí doma úraz – nejčastěji pád - a potřebuje nemocniční ošetření. Proto je nesmírně důležité, aby váš domov byl
skutečně bezpečný. A to od základu – tedy od hlásičů požárů až po šikovné noční světýlko nebo baterku po ruce u postele.
Zkusme jednoduchý test. Jsou povrchy podlah u vás doma neklouzavé? Je nábytek rozmístěn tak, abyste měli dost prostoru pro pohyb? Dosáhnete do kredence a na poličky, aniž byste se natahovali? Používáte schůdky? Jsou stabilní a bezpečné? Můžete se v koupelně – ve vaně, ve sprše posadit? Máte neklouzavé předložky. Je vaše zahradní náčiní a sekačka na trávu v dobrém stavu a uklidíte je vždy po použití? Jsou zahradní chemikálie uloženy v bezpečných schránkách se snadno čitelnými štítky a na místě, které se dá zamknout? Kde jsou hrábě, motyčka atd.?
Ruku na srdce, těch věcí, které by mohly být bezpečnější nebo šikovněji vyřešené, máme doma, na zahradě, v garáži nebo kůlně všichni docela dost. Náprava je přitom často
jednoduchá a je jen na nás, abychom si svůj domov udělali skutečně bezpečným. Vezměte to od podlahy, od dveří přes všechny místnosti a zamyslete se, co je třeba opravit a zlepšit.
I jednoduché věci je lepší dělat s rozmyslem
I když máme hotovo a základní věci v domácnosti jsou zajištěny správným způsobem, je ještě nutné dodržovat pár bezpečnostních zásad. A to i při zcela běžných úkonech, jako je například sedání a vstávání ze židle. Správný postup při sedání zabrání nečekanému dosednutí na zem. Přibližte se k židli, až se jí nohama dotknete. Přidržte se za opěradla, otočte se a pak se posaďte. Nezapomeňte, že je důležité, abyste seděli na celé ploše sedačky, s narovnanými zády opřenými o opěradlo židle. Zejména u křesílek je třeba dbát na to, aby výše sedačky byla dostatečná. Když je sedačka příliš nízko, je možné ji zvýšit vhodnou (ale skutečně vhodnou) podložkou. Abyste snáze vstali ze židle je třeba, abyste se posunuli blíže k jejímu okraji, nohy ponechali co nejblíže u židle a za pomocí paží vstali. A jak vstáváte z postele? Vždy je třeba, abychom se nejdříve na posteli posadili. Lehněte si na
bok a nohy pokrčené v kolenou svěste přes okraj postele tak, aby se chodidla dotkla podlahy, s pomocí obou rukou pak snáze zvednete trup. Pamatujte, že je důležité mít i doma správnou obuv s nízkými, měkkými a neklouzavými podrážkami. Nenoste pantofle. I doma je lepší nosit uzavřené a pevné boty než jen přezůvky, které vám nedají pocit jistoty a opory nohou. Při chůzi do schodů se pevně se přidržujte zábradlí. Pokud je schodů víc, chvilku si odpočiňte v každém mezipatře. Když odpočíváte, zhluboka dýchejte nosem.
Chraňte si záda
Pokud nám něco upadne na zem, máme tendenci rychle se sehnout a jen s pomocí rukou a zad věc zvednout. Lepší ale je, když si uděláme co nejpohodlnější podřep, pokud možno bez předklonění trupu, uchopíme předmět či břemeno, přitáhneme věc k sobě a propnutím kolen vstaneme. Potřebujete-li setřít něco z podlahy, přidržte se jednou rukou nábytku a pozvolna udělejte pohodlný dřep se vzpřímenými zády místo toho, abyste se předkláněli. Stejně tak i vstaňte. Na vytírání podlahy použijte mop nebo smeták s rukojetí zhruba do výšky vašeho krku, což vám umožní zachovat při práci vzpřímený postoj.
Kuchyň a koupelna jsou plné rizik
Když vestoje vaříte, žehlíte atd., měla by být výška vaší pracovní plochy taková, abyste se nemuseli předklánět. Pokud je nižší a nedá se upravit, je lépe, když si k práci sednete.
Samozřejmostí je dostatečná plocha, která vás nenutí odkládat věci na sporák, na rychlovarnou elektrickou plotýnku apod. Všechny spotřebiče mají mít své stálé místo,
bezpečné a takové, abyste k němu neklopýtali přes elektrické šňůry nebo neměli vše v jedné přetížené zásuvce nebo na prodlužovací šňůře vedené přes půl místnosti.
Také v koupelně je člověk schopen způsobit si spoustu nepříjemných úrazů. I tady se tedy vyplatí investovat do pár drobných užitečných pomůcek…Do vany vložte neklouzavou
podložku nebo speciální sedačku, abyste měli větší jistotu při vstupování i výstupu. Podle toho, zda jste levák nebo pravák, umístěte svislé madlo na příslušnou stranu vany a šikmé
madlo na zeď za vanou. Ať už bydlíte v domě se zahradou nebo v městském bytě, myslete zkrátka na to, že je lepší volat řemeslníka než sanitku.
Zpracovala redakce s využitím materiálů centra GEMA pro podporu zdraví seniorů, rozvoj
gerontologie, geriatrie a kvality péče o chronicky nemocné.
Pro více informací navštivte www.mojelekarna.cz
Široká nabídka produktů, profesionální poradenství, skvělé ceny a osobní odběr do více než 270 lékáren ZDARMA při nákupu nad 399 Kč.