Azmenšit písmo Azvětšit písmo
  • Žádné výsledky k zobrazení.

Geriatrické syndromy

Soubor příznaků charakteristických pro křehkého seniora lze vyjádřit geriatrickými syndromy. Níže uvedené syndromy ne vždy ohrožují pacientův život, ale mají zásadní vliv na jeho kvalitu. Patří sem:

  • Syndrom hypomobility, jehož příčinou bývá pohybový dyskomfort, ztráta motivace, deprese, kognitivní deficit, nežádoucí účinky léků, úzkost a strachu, bolest, únava apod. Prevencí je zejména motivace seniora k pravidelné pohybové aktivitě. Důležitý je také vhodný výběr pomůcek k pohybu.
  • Syndrom imobility souvisí s tím, že senior je z nejrůznějších příčin upoutaný na lůžko. Jedná se o vážný stav, který vyžaduje profesionální ošetřování, speciální pomůcky (například proti proleženinám, polohovací lůžko) a rehabilitaci. Důležité je dodržování pitného režimu a dostatečného příjmu živin.
  • Syndrom dekondice je charakterizován poklesem tělesné zdatnosti. Bývá důsledkem dlouhodobé hypomobility či imobility. Léčba spočívá ve zvýšení kondice, například procházkami či rekondičními programy. V diferenciální diagnóze je třeba vyloučit zejména srdečně cévní onemocnění, chudokrevnost či poruchy funkce štítné žlázy.
  • Syndrom svalové slabosti (sarkopenie) je způsoben úbytkem svalové hmoty a svalové síly.  V klinickém obrazu dominuje snížená výkonnost dolních končetin, zpomalení a znejistění chůze. Prevencí je dostatečná výživa s obsahem vitaminu D3 a pohybová aktivita.
  • Syndrom anorexie a malnutrice se projevuje výrazně sníženou chutí k jídlu, nechutenstvím a odmítáním jídla. Podvýživu je nutné řešit s nutriční terapeutkou nebo s lékařem. Při vyšetření je třeba myslet na nádorové či zánětlivé onemocnění včetně tuberkulózy, těžší formy deprese, hypertyreózu, jaterní cirhózu chronické srdeční a ledvinové selhání, demenci, alkoholismus, nevhodný stravovací režim, sociální nouzi apod.
  • Syndrom nestability s pády se vyznačuje se nejistou chůzí, nestabilitou, svalovou slabostí, neobratností a pády. Značnou roli zde hraje závrať, jejíž příčiny by měly být objasněny, protože mnohé jsou léčebně ovlivnitelné. Pády často vedou ke zlomeninám a následné imobilitě. Příčinou jsou nejčastěji choroby pohybového aparátu, rovnovážného ústrojí, nervové soustavy a srdečně-cévní onemocnění.
  • Syndrom inkontinence je velkou překážkou plnohodnotného života, který by mnozí senioři ještě mohli vést. Důležité je si uvědomit, že inkontinence nepatří k projevům stárnut a lze ji léčit. Inkontinenční pomůcky by přitom měly být jen přechodným řešením.

Mezi další geriatrické syndromy se řadí syndrom deliria, syndrom maladaptace, syndrom kongitivního deficitu, demence a poruch paměti, syndrom týrání, zanedbávání a zneužívání či syndrom terminální geriatrické deteriorace.

Léčba v séniu by měla být komplexní, zaměřená nejen na vyvolávající příčiny, ale také na zlepšení soběstačnosti, zachování intelektových funkcí a fungujících sociálních vztahů. Cílem je umožnit seniorům žít co nejdéle kvalitním a nezávislým životem.

Zdroj: Holmerová I a kol. Průvodce vyšším věkem. Praha: Mladá fronta 2014.


 

Pro více informací navštivte www.mojelekarna.cz

Široká nabídka produktů, profesionální poradenství, skvělé ceny a osobní odběr do více než 270 lékáren ZDARMA při nákupu nad 399 Kč.

Odběr novinek

Napište nám svůj e-mail a mějte přehled, co je na našem webu nového.